لکه گیری

روشهای لکه گیری فرش :

روش لکه گیری دوده از روی فرش :

نمک برای از بين بردن لکه هایی که با دوده روی فرش تشکیل شود و یا موكت های تيره معجزه می كند، به اين منظور مقداری نمک بر روی قسمت هایی كه تيره شده اند پاشيده و بعد از يک الی دو ساعت با جاروبرقی نمک ها را جمع كنيد.

روش پاک کردن لکه شیر از روی موکت :

هنگامی که لکه تازه است اضافه شیر را با لبه قاشق بردارید، سپس در آب نیمه گزن مقداری پودر لباسشویی بریزید و اسفنج را در آب فرو برید و روی لکه بمالید و بعد آن محل را آب کشی کنید و چند بار این کار را انجام دهید سپس یک قاشق سوپ خوری آب اکسیژنه 10درصد را در یک لیتر آب بریزید و بار دیگر لکه زدایی کنید و بعد با اسفنج آب بکشید و بعد از خشک شدن رویش دستمال بکشید یا برس بزنید.

روش لکه گیری چای و قهوه از روی فرش :

لکه چای و قهوه روی فرش و موکت مانند لکه زدایی شیر، باید اضافی آن را برداشت و با آب نیمه گرم و مقداری پودر لباسشویی و اسفنج آن را تمیز کرد و اگر لکه باز باقی ماند از آب اکسیژنه 5 درصد و مقداری آب، ادامه لکه زدایی را ادامه دهید تا خوب سطح پاک گردد و سپس با دستمال محل را خشک کنید و یا مالش دهید تا زیبایی خود را پیدا کند و تمیز شود.

روش پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی فرش :

شیر لکه های ناشی از جوهر خودکار را پاک می کند و می توانید با یک اسفنج و مقداری شیر لکه خودکار را رفع کنید و از دوغ و ماست نیز می توانید برای پاک کردن لکه جوهر استفاده کنید.

روش پاک کردن لکه آب میوه از روی فرش :

لکه آب میوه هایی که رنگین هستند مانند آلبالو را می توان با محلول ئیدروسولفیت دو سود یا آب و آمونیاک شستشو داد و نیزمی توانید مقداری نمک روی آن بریزید و بعد از مدتی با پود رخت شویی  پاک بشویید و اگر لکه از بین نرفت از محلول کُلُر استفاده کنید.

روش پاک کردن لکه شمع از روی فرش :

روی قسمتی از فرش که شمع ریخته، یک تکه روزنامه یا کاغذ خشک قرار دهید و اتوی گرم روی آن بگذارید تا لکه جذب کاغذ شود. این عمل را چند بار با کاغذ تمیز دیگر تکرار کنید تا لکه به کلی از بین برود. البته این کار را خیلی با دقت انجام دهید تا فرش نسوزد. اگر باز هم لکه باقی ماند، آن را با الکل تمیز کنید.
 

روش پاک کردن لکه روغن از روی فرش :

برای زدودن اثرات روغن و چربی و حتی واكس از صابون و سركه سفيد استفاده كنيد اما اگر روغن روی فرش ريخت، ابتدا آن را با قاشق جمع كنيد و سپس يک تكه پارچه سفيد را روی بخشی از فرش كه آلوده شده بگذاريد و روی آن را اتوی نيمه گرم بكشيد. به اين ترتيب، روغن موجود در پرز فرش جذب پارچه سفيد می شود.
 

سایر روش های پاک کردن لکه فرش :

1- پارچه سفید و تمیزی را که به تینر یا الکل سفید آغشته شده است بر روی محل قرار داده و مالش دهید.
2- پارچه سفید و تمیزی که آغشته به شامپو فرش و آب ولرم می باشد بر روی محل لکه قرار دهید.
3- محل لکه را طوری مالش دهید که مواد لکه زدا بطور کامل در محلول حل شود.
4- برای جدا کردن آدامس از فرش ابتدا یک تکه یخ را به آن بچسبانید تا به حالت فریز شده در آید سپس مطابق دستورالعمل های قبل عمل نمایید.

 
 
 
لطفاً منتظر بمانید...